LEOLA.cz / Rozdíly a pravost / Rozdíly mezi sladkovodními a mořskými perlami

Rozdíly mezi sladkovodními a mořskými perlami

Vzhled

Velmi záleží na kvalitě konkrétní perly. Jsou-li porovnávány pouze perly vysoké kvality, budou mořské perly na pohled lesklejší a v případě japonských Akoya perel i bělejší.

Charakteristický lesk perel je způsoben odrazem a lomem paprsků světla dopadajících na průsvitné vrstvy perleti. Různá síla jednotlivých vrstev perleti u mořských a sladkovodních perel způsobuje odlišný výsledný lesk obou druhů perel.

Rozdíl mezi sladkovodními a mořskými perlami

Jsou-li perly kvalitní, rozdíly mezi nimi jsou velmi jemné a je obtížné je vyfotit. V bílém rámečku jsme uměle zvýšili sytost barev, aby lépe vynikl rozdíl v odstínech perel sladkovodních (přední a prostřední řada) a mořských (zadní řada). Lesk mořských perel je znatelně ostřejší.

Cena

Opět velmi záleží na kvalitě konkrétní perly. Jsou-li porovnávány pouze perly vysoké kvality, budou mořské perly znatelně dražší.

Kultivace mořských perel je náročnější a nákladnější – zatímco sladkovodní perlorodka pojme běžně až 20 jader, do mušle Akoya lze vložit maximálně 3 jádra. Cortézovy perly jsou dokonce kultivovány pouze 1 jádrem.

V moři jsou perlorodky navíc vystaveny vyššímu riziku nepříznivých ekologických vlivů než sladkovodní perlorodky pěstované v jezerech ve vnitrozemí.

Lze rozdíl poznat pouhým okem?

To, jestli je kultivovaná perla sladkovodní či mořská, lze spolehlivě určit pouze pohledem dovnitř perly – nejčastěji analýzou vrtu perly, nebo rentgenovým snímkem – není-li perla vrtaná. Zatímco mořské perly mají pod několika vrstvami perleti tvrdé jádro (fotografie se šipkou), sladkovodní perly jsou celé tvořeny perletí.

Průřez perlou Akoya

Průřez sladkovodní perlou

Síla perleti u kultivovaných perel tak velmi ovlivňuje kvalitu samotné perly.

Síla perleťové vrstvy u mořských kultivovaných perel
velmi dobrá 0,6 mm a více
dobrá 0,4 mm a více
střední 0,3 mm a více
tenká 0,2 mm a více
velmi tenká méně než 0,2 mm

Kultivace

Rozdíl v průřezu obou druhů perel je způsoben odlišným postupem při jejich kultivaci. Jak sladkovodní, tak mořské perly vznikají v perlorodkách stejně – cizí tělísko vyvolá vevnitř obrannou reakci a perlorodka začne vylučovat perleť. Vniklé tělísko je v mnoha tenkých vrstvách postupně obalováno perletí a tak během několika let vzniká perla.

Rozdíl je však v jádru – u mořských perel je tvrdé jádro obalováno vrstvami perleti. Sladkovodní perly se kultivují bez tvrdého jádra, takže výsledná perla je celá tvořena perletí.

Ve volné přírodě vzniklé (nekultivované) mořské perly jsou vždy celé tvořeny perletí, jádro je pouze malé zrnko ve středu perly. Tyto perly jsou dodnes velmi vzácné, prodávájí se jen v těch nejexkluzivnějších klenotnictvích a aukčních síních. Cenově jsou v porovnání s kultivovanými perlami nesrovnatelně dražší.

Shrnutí

  Sladkovodní perly Mořské perly
typy jezerní, říční Akoya, Tahitské, Cortézovy, South Sea
vznikají v jezerech, řekách a jiných sladkých vodách ve slané mořské vodě
proces kultivace Do schránky perlorodky jsou vložena jádra z měkké tkáně. Měkká tkáň je vstřebána a obalována vrstvami perleti Do schránky perlorodky je vloženo kulaté jádro vyrobené z lastury sladkovodní perlorodky. Jádro je poté obalováno perletí.
délka cyklu vzniku perly zpravidla 2 - 7 let Akoya min. 1 rok, ostatní 2 - 6 let
počet perel v jedné perlorodce běžně až 20 1 až 3
průřez  Perla sladkovodni bez jadra  Perla morska
  perla je celá tvořena perletí pevné jádro kulatého tvaru je obaleno vrstvami perleti
lesk kvalitní perly jemně rozostřený lesk výrazný zrcadlový lesk